W ostatnich dniach normy smogowe w Warszawie zostały ponownie przekroczone. Specjaliści biją na alarm – bieganie w smogu jest naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czy alternatywą może być bieżnia? Sprawdziliśmy jakość powietrza w jednym ze stołecznych klubów fitness.

Smog w Polsce – realny problem
Według ostatnich raportów WHO Polska znajduje się w czołówce krajów posiadających najgorszą jakość powietrza w Europie. Najgorzej na nasze zdrowie oddziaływają tzw. pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Pierwszy z nich jest szkodliwy m.in. dla oczu i układu oddechowego, może wywoływać kaszel, zadyszkę i trudności z oddychaniem. Jeszcze groźniejsze są cząsteczki PM2,5. Niewielkie rozmiary (2,5 mikrona) pozwalają im na głębsze wnikanie do organizmu – z płuc przedostają się do krwioobiegu, a stamtąd praktycznie do wszystkich narządów wewnętrznych. W efekcie smog w Polsce przyczynia się do 50 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, z których większość przypisuje się drobnym pyłom PM2,5.

Większy wysiłek, większe ryzyko
Osoby uprawiające sport na zewnątrz są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje smogu.
– W czasie wysiłku wdychamy znacznie więcej powietrza. Normalnie w ciągu godziny przez nasze płuca przepływa ok. 480 litrów powietrza. Podczas biegu ilość ta może wzrosnąć nawet do 7 200 – 12 000 litrów! W efekcie w ciągu godzinnej przebieżki w smogu wdychamy do organizmu naprawdę gigantyczne ilości szkodliwych pyłów. – mówi Michał Bukraba, akredytowany trener personalny.

Jest alternatywa
Jeżeli zatem nie chcemy rezygnować z biegania i aktywności fizycznej warto używać specjalnych masek. Jeszcze bezpieczniej będzie przenieść się do klubu fitness – zwłaszcza w dniach, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na smog. Upewnijmy się jednak, że wnętrze wybranego przez nas klubu jest odpowiednio wentylowane.
– Samo schronienie się pod dachem nie zawsze rozwiązuje problem. Szkodliwe substancje mogą znaleźć się również w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego wybierajmy miejsca przestronne, z dobrą wentylacją i cyrkulacją powietrza. – radzi trener.
Pomiaru jakości powietrza w jednym ze swoich stołecznych klubów dokonała sieć CityFit. Wyniki były bardzo dobre. W dniu kiedy na zewnątrz współczynniki PM10 i PM2,5 wynosiły odpowiednio 52,5 mg/m3 oraz 49,5 mg/m3*, w klubie CityFit Warszawa Rondo Wiatraczna ich wartości zatrzymały się na poziomie 6 mg/m3 oraz 2 mg/m3, który zgodnie z normami europejskimi uważany jest za bardzo bezpieczny.
Dlatego jeżeli o tej porze roku nie chcemy rezygnować z biegania, warto rozważyć bieżnię jako alternatywę. Upewnijmy się jednak, że wybrany przez nas klub dba o jakość powietrza.

*Pomiaru dokonano 21 grudnia 2017 r.

 

POBIERZ ARTYKUŁ

POBIERZ ZDJĘCIE