Uczęszczając na siłownię na pewno nie raz spotkaliście się z osobą trenera personalnego. Podejrzewam, że wielu z Was korzysta lub zastanawiało się nad skorzystaniem z jego usług. Kim w takim razie jest trener personalny? Jaki jest koszt zajęć indywidualnych oraz kto powinien korzystać z usług trenera osobistego?

W ostatnich latach wzrosła popularność trenerów personalnych. Szerzący się trend bycia fit, zafascynowanie zdrowym trybem życia, odżywianiem i kształtowaniem sylwetki sprawiły, że coraz więcej osób zapisuje się na kursy trenera personalnego, widząc w tym zawodzie sposób na życie. Wiele z nich łączy swoją wiedzę z pasją, oddając się jej bez reszty. Wzrost popularności zawodu trenera osobistego wynika przede wszystkim z coraz większego zainteresowania ludzi korzystaniem z ich usług. Współcześnie jesteśmy bardziej świadomi, żyjemy szybciej. Pragniemy, żeby założone przez nas cele treningowe również były realizowane w krótszym czasie. Ponadto, w niektórych kręgach społecznych posiadanie trenera personalnego jest najzwyczajniej w świecie modne i świadczy o statusie społecznym.

Kim jest trener personalny?

To przede wszystkim osoba, która pracuje z indywidualnym klientem, układając dla niego plan treningowy, aby w optymalnym czasie pomóc mu zrealizować założone cele treningowe.

Zapisując się na siłownię lub zajęcia fitness mamy ściśle określone cele. Jedni z nas chcą schudnąć, drudzy poprawić wydolność, popracować nad szybkością, inni poprawić wady postawy, nabrać masy mięśniowej, jeszcze inni wyrzeźbić sylwetkę itd. Ile osób, tyle indywidualnych aspiracji. Żeby je osiągnąć korzystamy z zajęć grupowych, wykonujemy rozmaite ćwiczenia, które znamy z Internetu lub podpatrzyliśmy u znajomych. Jedni z nas posiadają właściwą wiedzę na ten temat, inni obserwują bardziej doświadczone osoby, próbując je naśladować. Nie wszystkim udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Często tracimy zapał, demotywujemy się i rezygnujemy ze swoich marzeń. Trener personalny jest osobą, która dostosowuje nasz trening do indywidualnych potrzeb. Jest nie tylko motywatorem, ale też powiernikiem i głównym wsparciem. Nie pozwala nam się poddać, ale też widzi kiedy mamy gorszy dzień i tak modyfikuje nasz program treningowy, żebyśmy nie stracili zapału. Dzięki pracy z nim jesteśmy w stanie w zdecydowanie krótszym czasie osiągnąć cele, które sobie założyliśmy. Ponadto, pracując z nami i obserwując nasze bieżące postępy jest w stanie modyfikować ćwiczenia w oparciu o zmieniające się proporcje naszych sylwetek.

Kto powinien skorzystać z usług trenera personalnego?

Można by rzec, że każda osoba, która ma do zrealizowania jakieś cele związane z własną sylwetką lub wydolnością powinna zaczerpnąć konsultacji u trenera personalnego. Zauważcie, że sportowcy, kulturyści, osoby które pomagają innym w treningach, także mają swoich trenerów osobistych. Dopiero drugi człowiek jest w stanie obiektywnie na nas spojrzeć i ewentualnie zweryfikować czy nasze aspiracje są realne i czy jesteśmy w stanie je osiągnąć. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Osoba o szerokich biodrach nagle ich nie zwęzi. Kobieta z małym biustem dzięki treningowi nagle nie zrobi z miseczki A miseczki F 🙂 Dobry trener nie tylko sprowadzi nas na ziemię, lecz także w taki sposób skoryguje nasze proporcje, że będziemy wyglądać dobrze.

Są jednak pewne grupy osób, które szczególnie powinny skorzystać z usług trenera personalnego:

1) Osoby, które chcą w szybkim czasie osiągnąć założony cel

Jeżeli szykujesz się do ważnego wydarzenia, a Twój czas jest ograniczony, trener w taki sposób ułoży plan treningowy i udzieli porad żywieniowych, że założone cele osiągniesz zdecydowanie szybciej. Pamiętaj, że zajęcia fitness również są dobre, żeby schudnąć lub poprawić kondycję, ale ich oferta jest dostosowana do większej liczby osób. Ćwiczenia muszą być zoptymalizowane. Trening z trenerem jest szyty na miarę – specjalnie dla Ciebie. Uwzględnia Twój wiek, proporcje, szybkość metabolizmu, stan zdrowotny, własne potrzeby. Dzięki uwzględnieniu tych wskaźników można skrócić czas oczekiwania na rezultaty.

2) Osoby początkujące

Rozpoczynasz swoją przygodę z siłownią? Trener osobisty jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Dzięki niemu nie tylko nauczysz się prawidłowo wykonywać ćwiczenia, ale też zdobędziesz niezbędną wiedzę do tego, żeby odnaleźć się na siłowni i nie stracić motywacji. Trener z pasją jest w stanie „zarazić” Cię fascynacją do sportu, nauczyć technik motywacji, dzięki którym chodzenie na siłownię nie będzie tylko sezonowym wybrykiem, lecz stanie się elementem życia.

3) Osoby, które regularnie uczęszczają do klubu fitness

Chodzisz na siłownię od pewnego czasu. Osiągnąłeś już cele treningowe, ale powoli wpadasz w rutynę, monotonię, w końcu odpuszczasz. Warto wówczas skorzystać z konsultacji z trenerem, który dodatkowo pokaże Ci, nad czym jeszcze możesz popracować oraz odpowiednio zmotywuje i pokaże inne warianty ćwiczeń. W treningu pojawiają się co jakiś czas nowe trendy. Może dzięki trenerowi osobistemu odkryjesz coś, co Cię szczególnie zainteresuje?

4) Osoby z problemami zdrowotnymi

Cierpisz na przewlekłe choroby? Dokucza Ci ból pleców? Masz wadę postawy? Trener personalny to osoba, z usług której wręcz powinieneś skorzystać. Dobierze zestaw ćwiczeń i dietę pod Twoje problemy zdrowotne. Dzięki niemu nie tylko nauczysz się ćwiczyć poprawnie, unikniesz kontuzji i wzmocnisz odpowiednie partie mięśniowe, ale też szybciej osiągniesz wymarzone efekty.

5) Osoby starsze

Powinniśmy się ruszać w każdym wieku. Dzięki aktywności fizycznej jesteśmy w stanie utrzymać sprawność przez długie lata. Warto jednak w określonym wieku wziąć pod uwagę skorzystanie z konsultacji z trenerem personalnym. W przypadku osób starszych istnieje ryzyko zbyt dużej intensywności ćwiczeń, a co za tym idzie, narażenia się na kontuzje.

Z powyższych punktów wynika, że tak na prawdę każdy z nas może czerpać z rad i doświadczenia trenera personalnego. Przemawiają za tym liczne korzyści wynikające z korzystania z jego usług:

  • Zwiększenie motywacji,
  • Brak nudy i monotonii – ćwicząc z trenerem nie nudzisz się tak szybko,
  • Stała modyfikacja planu treningowego, uzależniona od osiąganych rezultatów,
  • Nauka prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń,
  • Szybsze osiągnięcie założonych celów,
  • Posiadanie indywidualnego programu treningowo – dietetycznego,
  • Większe bezpieczeństwo – zmniejszenie ryzyka kontuzji i urazów,
  • Wsparcie – trener jest świetnym powiernikiem. Masz gorszy dzień? Bez problemu możesz mu się wygadać,
  • Dostosowanie programu do Ciebie – trening jest czymś indywidualnym, stworzonym specjalnie dla Ciebie i odnosi się do Twoich celów, predyspozycji i możliwości,
  • Obiektywne spojrzenie – trener jest obiektywny w tym, co mówi. To nie koleżanka, która nie powie, że przytyłaś w obawie przed sprawieniem Ci przykrości. Trener wykłada kawę na ławę – mówi jak wygląda sytuacja i w zależności od niej pochwali Cię lub ustawi do pionu, wskazując właściwy tor działania.

Jaki jest koszt pracy z trenerem personalnym?

Największą obiekcją przed rozpoczęciem pracy z trenerem jest cennik jego usług. Godzina pracy to koszt od 50 do 200zł. Wszystko zależy od miasta, popularności, wiedzy, sukcesów, liczby odbytych szkoleń. Pamiętajcie, że osoby, które wykonują ten zawód ciągle się szkolą i podwyższają swoje kompetencje. Jeżeli nie jesteś w stanie regularnie ćwiczyć z trenerem, warto zainwestować co jakiś czas w konsultacje i spotkania z nim, które będą miały na celu modyfikację planu treningowego. Warto, żeby ktoś obiektywnym, krytycznym okiem spojrzał na nas i doradził, co zmienić oraz co poprawić.

Praca z trenerem personalnym ma niewątpliwie dużo plusów (pomimo ceny indywidualnych zajęć). Pamiętaj jednak, że same chęci trenera nie wystarczą. To Ty jesteś najważniejszą osobą w całym procesie zmian i realizacji celów. Ty decydujesz, kim jesteś, na jakim etapie się znajdujesz i czy zrealizujesz zaplanowane założenia. Trener jest w stanie poświęcić Ci odpowiednio czas, ułożyć program dietetyczno – treningowy, udzielić wsparcia, zmotywować, jednakże to od Ciebie zależy czy zrealizujesz swoje marzenia. Mając ściśle określony cel powinieneś być wytrwały i przede wszystkim sprawiedliwy względem siebie. Jeżeli zdarzają się porażki, gorszy dzień – powiedz o tym trenerowi, to też człowiek. Pomimo chęci nie przypilnuje Cię w pozostałych godzinach dnia – cała praca zależy przede wszystkim od Ciebie.

Korzystaliście z usług trenera personalnego? Jakie widzicie korzyści ze współpracy? Na co szczególnie zwracacie uwagę w osobie trenera personalnego? Podzielcie się w komentarzach Waszą opinią na ten temat.