Dbamy o siebie, uprawiamy sport, zdrowo się odżywiamy… Przeglądamy magazyny pełne zgrabnych sylwetek i wymagamy od swojej, żeby wyglądała podobnie.  Tymczasem zapominamy o tym, że nie jesteśmy odlani z jednego wzorca, a każda sylwetka, damska czy męska, ma inne proporcje i budowę. Nasz codzienny wygląd zależy właśnie od tego, czy prawidłowo kształtujemy proporcje naszej sylwetki, bo proporcjonalne jest dla oka przyjemniejsze – tak działa nasz mózg.

Nie brakuje porad i materiałów o tym, jak sprawdzić swój typ sylwetki, pozostaje tylko zdecydować: jestem jabłkiem, gruszką, kielichem czy cegłą? Poza tym, że nazwy te mogą być mylące, samemu naprawdę trudno to ocenić, bo patrzymy przez pryzmat pewnych niedoskonałości, kompleksów. Warto choć na chwilę o nich zapomnieć i spojrzeć na siebie jak na figurę geometryczną albo – znak graficzny lub literę. Jak to zrobić?

Stajemy przy lustrze w dopasowanych ubraniach i oceniamy: czy sylwetka ma jedno najszersze miejsce? Czy jest ono równoważone przez inne miejsce, na przykład kiedy szerokość ramion jest równa szerokości bioder? Można nawet użyć centymetra krawieckiego, żeby to sprawdzić. U wielu kobiet  biodra i ramiona są do siebie proporcjonalne, sylwetka męska jest zazwyczaj szersza w ramionach. Ale zdarzają się odstępstwa – zarówno kobiety i mężczyźni mogą zaliczać się do typu ze zdecydowaną przewagą ramion (i górnej części sylwetki) nad dołem. Taka figura przypomina literę „Y”. Inni mogą mieć sylwetkę z przewagą części biodrowej – literę „A”. Sylwetka, u której talia to najszersze miejsce – przypomina literę „O”, prosta i szczupła, bez zróżnicowania – literę „I”…i tak dalej.

Bez względu na to, ile wysiłku włożymy w ćwiczenia i dietę, musimy pamiętać o tym, że budowę naszego ciała kształtują geny i tego indywidualnego układu proporcji po prostu w nim nie zmienimy. To dobra i zła wiadomość jednocześnie – zła, bo czasy są takie, że lubimy mieć wpływ na wszystko, co nas dotyczy. Dobra – ponieważ wiedza o własnych proporcjach daje nam realny wpływ na codzienny wygląd dzięki dobieraniu fasonów idealnych dla naszej sylwetki.

Kiedy któraś część sylwetki dominuje proporcjonalnie nad resztą – powinna być ona optycznie zmniejszana. Równocześnie ta „mniejsza” partia powinna być optycznie powiększana. Jak to zrobić? Choćby poprzez kolory ubrań. W wielu poradach dotyczących dobierania strojów mówi się, że góra powinna być jaśniejsza niż dół. Tymczasem jeśli w naszej sylwetce dominują ramiona, tułów, u pań – szerokie ramiona i duży biust – dół stroju powinien być właśnie jaśniejszy. Dzięki temu optycznie wyrównamy proporcje sylwetki. Znaczenie mają nie tylko kolory, ale też wzory i faktury. Na przykład panie o szerszych biodrach powinny nosić wzorzyste, zabudowane, ciekawe fasonowo bluzki czy swetry – zaokrąglą i „dobudują” drobniejszy tułów, dzięki czemu sylwetka zbliży się do idealnej „klepsydry”.

To, że zgrabnie można wyglądać w każdym rozmiarze, to nie pusty frazes. Efekt ten można uzyskać właśnie dzięki prawidłowemu budowaniu proporcji sylwetki. Dla wszystkich, którzy marzą o idealnej figurze, ale jeszcze nad nią pracują – wiedza o proporcjach będzie wsparciem w drodze do celu.

Fot. facebook.com/styledoctorpl