W ostatnich latach wzrosła moda na bycie fit. Powoli odchodzi trend nienaturalnie wychudzonych ciał. Coraz rzadziej mówi się o problemie zaburzeń odżywiania. Również na wybiegach i w katalogach mody częściej pojawiają się kobiety, które nie przypominają przysłowiowych „wieszaków”, a wyglądają zdrowo, kobieco. Co za tym idzie, zmienia się kanon piękna.

Współczesna kobieta to kobieta silna, pewna siebie, wiedząca czego chce. To lwica broniąca domowego ogniska, znająca swoją wartość. Ma czas na pracę, rodzinę, ale także na siebie. Kobieta współczesna to również dziewczyna wysportowana, fit. Przez nowy trend obserwujemy wzrost liczby kobiet chodzących do fitness clubów. Siłownia nie jest już miejscem ociekającym testosteronem, utożsamianym tylko z mężczyznami.  To miejsce,  w którym my kobiety czujemy się coraz pewniej.

Pomimo dbania o siebie i nowego trendu, w dalszym ciągu kobiety częściej wybierają jednak zajęcia fitness od treningu siłowego. To błąd. Jeżeli chcemy uzyskać piękną, wyrzeźbioną sylwetkę, musimy prędzej czy później zaprzyjaźnić się ze sztangą i hantelkami.


Z czego wynika „niechęć” kobiet do podnoszenia ciężarów?

cf_bielsko_biala_start_25102015_080-kopiowanie

Stereotyp, że kobieta powinna być kobietą

Od dziecka wmawia nam się,  że kobieta musi być kobieca, delikatna. Ile razy drogie Panie słyszałyście, żeby nie wykonywać sportów typowo męskich, bo to takie „niekobiece”? A przecież wiele z nas jeździ motorem, startuje w zawodach kulturystycznych, wykonuje typowo męskie prace i uprawia ekstremalne sporty. Takie kobiety nie tracą na atrakcyjności – wręcz przeciwnie – uważane są za wyzwolone i bardzo pewne siebie.

Strach, skrępowanie, niepewność

Kobieta zaczynając swoją przygodę z siłownią czuje się niekomfortowo. Mówię to z własnej perspektywy. Pamiętam doskonale jak rok temu postanowiłam opuścić salę fitness i stałam z rozpisaną w dłoni kartką z treningiem siłowym. Miałam problem ze znalezieniem odpowiednich maszyn. Wydawało mi się, że wszystkie ćwiczenia wykonuję niepoprawnie. Idąc na strefę wolnych ciężarów – po 5 minutach zrezygnowałam, ponieważ miałam wrażenie, że każdy mężczyzna się na mnie patrzy i wyśmiewa nieudolną próbę ćwiczeń. Przełamanie się w sobie zajęło mi to trochę czasu, ale się udało. Byłam uparta i nie chciałam słuchać rad innych. Wymagałoby to przecież przyznania się do tego, że sobie nie radzę, co nie leży w mojej naturze. Po pewnym czasie – zmieniłam myślenie! Przestałam się przejmować ludźmi na siłowni. Zaczęłam wyłączać się na czas treningu włączając ulubioną muzykę. Poprosiłam również znajomego trenera o pokazanie, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i właśnie wtedy pokochałam trening siłowy – w momencie, kiedy  pojawiły się szybsze efekty. Po czasie zrozumiałam, że Ci wszyscy ludzie są do mnie przychylnie nastawieni, a moich błędów treningowych nie traktują, jak coś złego, wręcz przeciwnie – chcą mi pomóc. Muzyka poszła w kąt, bo dzięki treningom poznałam wielu pasjonatów, którzy tak jak ja lubią przerzucać sztangi. I co się okazało? Te wszystkie kobiety, które wyglądają tak dobrze, kiedyś też zaczynały i czuły się jak ja, nieswojo. A teraz? Zaskakują niejednego Pana pokazując, na co je stać, i wyglądają przy tym bardzo dobrze!

Mity na temat treningu siłowego

cf_bielsko_biala_start_25102015_078-kopiowanieWśród kobiet w dalszym ciągu panuje przekonanie, że trening siłowy sprawi, że ich ciało za bardzo się umięśni. Patrzymy na kulturystki, które wygrywają zawody. Wyglądają pięknie, ale nie każda z nas chce wyglądać tak samo. Najczęściej zależy nam na schudnięciu, wysmukleniu i wyrzeźbieniu sylwetki. Boimy się, że trenując siłowo rozrośniemy się, zrobimy sobie krzywdę. Nic bardziej mylnego! Zanim zaczęłam trenować siłowo też tak myślałam. Jaka jest prawda? Nie ma możliwości, żeby kobieta bez odpowiedniej suplementacji się rozrosła i nabrała kształtów typowo męskich. Nie mamy takich predyspozycji. Nawet jeżeli będziemy dźwigać duże ciężary – bez ścisłej diety i odpowiedniej suplementacji ciężko będzie nam zbudować masę mięśniową, za którą w dużej mierze jest odpowiedzialny testosteron. Spójrzcie na mężczyzn regularnie chodzących na siłownie. Gdyby nabranie masy było takie proste, wszyscy byliby umięśnieni i wyrzeźbieni, spędzając w fitness clubie mniej czasu. Rzeczywistość jest inna. Żeby wyglądać jak kulturystka z zawodów sylwetkowych potrzeba włożyć w to mnóstwo ciężkiej pracy, trzymać ścisłej diety, stosować suplementację i wylewać siódme poty na siłowni.

Jakie w takim razie są zalety treningu siłowego u kobiet?

  1. Podkręcenie metabolizmu – poprzez trening siłowy nakręcamy metabolizm. Dzięki temu spalamy kalorie nie tylko w trakcie, ale także po treningu.
  2. Spalanie większej ilości kalorii – trening siłowy powoduje zwiększenie masy mięśniowej, poprawę siły i wydolności. Im więcej mięśni, tym więcej spalonych kalorii. Każdy dodatkowy kilogram tkanki mięśniowej powoduje wzrost podstawowej przemiany materii o około 75 kcal dziennie.
  3. Kształtowanie sylwetki – trening siłowy pomaga w zbudowaniu tkanki mięśniowej, przy równoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki czemu nasze ciało jest jędrne i wygląda lepiej.
  4. Zmniejszenie ryzyka kontuzji – ćwicząc siłowo wzmacniasz również kości, wiązadła, ścięgna, dzięki czemu zabezpieczasz swoje ciało przed kontuzjami.
  5. Lepsze samopoczucie – podczas treningu uwalniasz moc endorfin, dzięki czemu czujesz się lepiej.
  6. Opóźnienie procesu starzenia – poprzez zapobieganie zanikowi mięśni.
  7. Zdrowsze serce – trening siłowy powoduje zmniejszenie ciśnienia nawet o 20%, co za tym idzie – pomaga zachować zdrowe serce.
  8. Lepsze zdrowie – regularny trening powoduje podwyższenie dobrego cholesterolu a zmniejszenie złego, zapobiega chorobom układu krążenia, pomaga leczyć dolegliwości związane z cukrzycą oraz redukuje ryzyko pojawienia się osteoporozy.
  9. Zwalcza stres – ćwicząc uwalniamy hormon szczęścia, endorfinę, która pomaga zwalczyć stres i niepokój towarzyszące nam w codziennym życiu.
  10. Dodaje pewności siebie – trenując czujemy się lepiej, tryskamy energią, optymizmem, co jest zauważane przez otoczenie.

Wiele jest zalet treningu siłowego, dlatego też oprócz zajęć fitness warto spróbować tej formy aktywności. Jako aktywna kobieta dopiero dzięki podnoszeniu ciężarów i ćwiczeniom ze sztangą udało mi się schudnąć. Miałam wiele obiekcji na ten temat wynikających ze strachu i tego, że czułam się nieswojo oraz nie wiedziałam od czego zacząć. Jeżeli też się tak czujecie, po prostu spróbujcie, tylko pamiętajcie o jednej ważnej kwestii: zaczynając swoją przygodę z treningiem siłowym, warto abyście miały stworzony plan treningowy, który będziecie zmieniać co 5-6 tygodni. Tylko dzięki temu uzyskacie efekty, których oczekujecie.

Drogie Panie, pora zmienić myślenie o treningu siłowym! Poszukajcie dobrych dusz, które tak jak wy dopiero zaczynają. Rozejrzyjcie się wokół. Czy Ci wszyscy mężczyźni w strefie wolnych ciężarów patrzą się na Was dlatego, że źle wyglądacie lub robicie słaby trening? Czy przypadkiem nie jest tak, że podziwiają Was, że nie boicie się zapuszczać na ich teren? Wszystko tkwi w Waszych głowach! Do odważnych świat należy! Jeżeli zmienicie myślenie, zmienicie wszystko. A jeżeli w dalszym ciągu czujecie się nieswojo – zainwestujcie w kilka zajęć z trenerem personalnym, który Was wprowadzi na strefę siłową i pokaże podstawy ćwiczeń. W przypadku CityFit możecie liczyć także na nasz personel – kadrę Managerską, Gym Assistantów – nie bójcie się prosić nas o pomoc. Po to tu jesteśmy. Również próbujemy swoich sił w sporcie i tak jak Wy kiedyś zaczynaliśmy. Znamy wszystkie bolączki i jesteśmy pozytywnie nastawieni na to, żebyście czuły się u nas dobrze.

Masz obiekcje – nie rezygnuj – spróbuj 🙂 ! Trzymam kciuki!