O treningach personalnych napisano już chyba wszystko. Trener personalny już na stałe wkleił się w krajobraz fitness klubu. W miejscu, w którym pracuję, obserwuję to z bliska. Dziesiątki trenerów, setki klientów. Symbioza. Bo indywidualne podejście to najlepsza droga do osiągnięcia celu. A rosnąca z roku na rok ilość pracujących trenerów świadczy o tym, że się opłaca. I tutaj zacznę swój artykuł. Jak znaleźć tego jedynego? Jak wybrać odpowiedniego dla siebie trenera spośród setek?

Metod jest kilka. Najważniejsze jest jednak to, co tak naprawdę musisz na ten temat wiedzieć.

W moim odczuciu trening personalny to gwarancja sukcesu. Oczywiście, aby ktoś nam ją darował, potrzeba pewnego pokrycia. Zarówno od klienta jak i ze strony trenera.

Na początku najczęściej padającym pytaniem jest to, ile razy w tygodniu będziesz trenować i ile będzie to kosztować. Bo trening indywidualny kosztuję, i to niemało. Często więcej niż miesięczny karnet do fitness klubu. Dlatego słowo „gwarancja” jest tu jak najbardziej na miejscu. Szukając trenera pomyśl o tym, bo na etapie podejmowania decyzji to Ty decydujesz, komu zaufasz.

Sprawdź osobę, której planujesz powierzyć kierowanie procesem treningowym. Zaproponuj spotkanie. Stwórz dobre warunki, głównie dla siebie. Nie mam tu na myśli rozmowy na bieżni czy sali ćwiczeń, gdzie prawie zawsze panuje gwar, a trener czuje się jak u siebie. Bardziej myślę o spokojnym miejscu, gdzie głównie Ty będziesz się czuć komfortowo i w skupieniu skoncentrujesz się na rozmowie.

Zapytaj o kwalifikację. Musi być to fachowiec i musi mieć na to dowód. Niech trener nie tylko wyrecytuje nazwy kursów i certyfikatów, które ukończył i posiada, ale wyjaśni, który z nich i jaki miał wpływ na jego rozwój. Dalej liczby. Rozbudzą Twoją wyobraźnię, ale również potwierdzą doświadczenie. Zapytaj, ile czasu zajmuje się prowadzeniem indywidualnych treningów. Ilu klubowiczom pomógł? Jak wyglądała ta współpraca? Czy był ktoś, kto miał podobne wymagania treningowe jak Ty? Jak wtedy trener sobie poradził? Jak wyglądała ta współpraca i czy zostały osiągnięte założone cele?

Bardzo ważne jest to, aby trener miał odpowiedni wgląd w proces treningowy. Sprawdź więc jego warsztat pracy. Zapytaj o sposób monitorowania rezultatów. Czy i jak często prowadzone będą testy i pomiary. Jeżeli znasz swoje słabe punkty (np. podjadanie słodyczy, słomiany zapał w ćwiczeniach) – dowiedz się, jak trener planuje poradzić sobie z nimi. Pamiętaj, że masz go nie tylko do liczenia powtórzeń na treningu. Trener jest od całego procesu, w skład którego wchodzi również kształtowanie odpowiednich nawyków życiowych i dbanie o detale dnia codziennego.

Trening personalny składa się z wielu wypadkowych. Moim zdaniem największy benefit to aspekt motywacyjny. Dobry trener to dobry nauczyciel, wzbudzający respekt, autorytet – tylko wtedy daje odpowiednią motywację. Zapytaj go więc, jak wpływa na motywację swoich podopiecznych, ale nie wtedy, kiedy jest ona największa, tylko w sytuacji, gdy pierwsza ekscytacja zmianami na lepsze minie, a znużenie i trudności ćwiczeń dają o sobie znać. To jest właśnie moment gdzie dobry trener – motywator wkracza do akcji.

Nie bój się takiej konfrontacji. Zadawaj pytania. Im więcej dowiesz się o trenerze, tym bardziej ugruntujesz swoje zaufanie. Zachęcam do treningów personalnych. Dobrych trenerów jest coraz więcej. Inwestuj jednak z głową. Warto!