Chat with us, powered by LiveChat

Maszyny oporowe, orbitreki czy bieżnie pozwalają osiągnąć pożądany efekt treningowy. Jeśli korzystamy z nich po raz pierwszy, warto zapytać trenera lub instruktora nie tylko jak prawidłowo je obsługiwać, lecz przede wszystkim, jaka powinna być technika wykonywanych ćwiczeń.

Maszyny oporowe, orbitreki czy bieżnie pozwalają osiągnąć pożądany efekt treningowy. Jeśli korzystamy z nich po raz pierwszy, warto zapytać trenera lub instruktora nie tylko jak prawidłowo je obsługiwać, lecz przede wszystkim, jaka powinna być technika wykonywanych ćwiczeń.

Orbitrek na idealny start

Orbitrek jest popularną maszyną do treningu kardio, która sprawdzi się, jeśli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów lub wykonać rozgrzewkę przed właściwym treningiem siłowym. Ma tę przewagę nad bieżnią mechaniczną, że mniej obciąża stawy nóg w trakcie treningu, co jest szczególnie istotne dla osób mających problemy z kolanami czy walczących z wyraźną nadwagą.

Poza spalaniem tkanki tłuszczowej maszyna pozwala dodatkowo wzmocnić mięśnie całego ciała oraz poprawić wydolność oddechowo-krążeniową. Bardzo ważne, aby ćwicząc na orbitreku, pamiętać o poprawnej postawie. Sylwetka powinna być wyprostowana, z delikatnie napiętymi mięśniami brzucha i dłońmi położonymi na uchwytach maszyny. W czasie treningu na orbitreku ważne jest systematyczne sprawdzanie pulsu, w czym pomoże dołączony do maszyny pulsometr lub osobisty zegarek bądź smartwatch z tą funkcją. Warto zapamiętać, że idealne warunki do spalania tkanki tłuszczowej powstają, kiedy ćwiczymy w przedziale 50–70% maksymalnego tętna.

Bieżnia, czyli biegiem po formę

Bieżnia mechaniczna to jedna z częściej używanych maszyn na siłowni. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się rozgrzać przed właściwym treningiem siłowym, ale też stanowi element treningu fitness czy alternatywę dla biegaczy, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Maszyna pozwala na przeprowadzenie treningu biegowego z uwzględnieniem indywidualnych preferencji, takich jak tempo czy stopień nachylenia podłoża.

Główne zalety treningu na bieżni to spalanie tkanki tłuszczowej (jeśli trening wykonywany jest w granicach 50–70% maksymalnego tętna) oraz poprawa wydolności oddechowo-krążeniowej. Trening na bieżni polecany jest niemalże każdemu, jednak jego intensywność u osób początkujących powinna zostać skonsultowana z trenerem. Doświadczony instruktor pomoże dobrać czas oraz tempo biegu, a osobom początkującym ułoży trening mieszany, w którym szybsze sekwencje przeplatane są z etapami marszu. Osoby, które mają problemy z kolanami, powinny odbyć wcześniejszą konsultację z fizjoterapeutą – w niektórych przypadkach może on zaproponować zamiast bieżni rower lub orbitrek, gdyż te maszyny mniej obciążają stawy kolanowe.

Trening siłowy z użyciem maszyn oporowych i dodatkowego obciążenia

Trening kardio (m.in. ćwiczenia na orbitreku, bieg na bieżni czy jazda na rowerze stacjonarnym) jest wskazany w celu spalenia tkanki tłuszczowej i ogólnej poprawy kondycji. Nie można jednak zapomnieć o wzmocnieniu oraz rozbudowie poszczególnych partii mięśniowych. Do treningu siłowego służą między innymi maszyny oporowe, czyli te, na których można, po ustawieniu ciężaru, ćwiczyć wybrane partie mięśni. Początkującym osobom mogą wydawać się trudne w obsłudze, ale wystarczy poprosić o pomoc instruktora, który nie tylko wyjaśni jak je właściwie ustawić, lecz także zwróci uwagę na właściwą technikę ćwiczeń. Dużą zaletą treningu na maszynach jest fakt, że do jego wykonania nie jest potrzebna osoba asystująca, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zwiększenie ciężaru.

Asystent z kolei konieczny jest podczas zaawansowanego treningu z użyciem dodatkowego obciążenia, np. hantli czy sztangi. Ćwiczenia z tzw. wolnymi ciężarami można stosować jako uzupełnienie treningu siłowego na maszynach. Wolne ciężary polecane są ze względu na naturalny dla człowieka tor ruchu, który niekiedy bywa ograniczony przez maszynę oporową. Przygodę z hantlami czy sztangą warto jednak rozpocząć pod okiem doświadczonego trenera, który nie tylko opracuje program treningowy, lecz także nauczy prawidłowej i bezpiecznej techniki wykonywania poszczególnych sekwencji ruchów.

Ważne, aby podczas treningu siłowego pamiętać o niezbędnej dla zdrowia rozgrzewce oraz stopniowym chłodzeniu mięśni po treningu, zwanym cool down. To dobra praktyka, która pomoże uniknąć kontuzji oraz sprawi, że włókna mięśniowe będą się szybciej regenerowały.

Wasze komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google.

Przeczytaj również

2019.01.13

Od zera do ironmana: Adrian Kostera bije kolejny rekord!

Adrian Kostera bije Rekord Guinnesa w najdłuższym triathlonie świata!

2019.01.13

Czy powinniśmy oddychać ustami? Prawidłowe oddychanie.

O tym, co zrobić, by budzić się wypoczętym każdego dnia.