Chat with us, powered by LiveChat

Często zastanawiamy się nad tym, jak skutecznie pomóc swoim mięśniom zregenerować się po intensywnym wysiłku. W przypadku regularnych treningów dobrym rozwiązaniem może okazać się uzupełnienie zapasów tauryny w organizmie. Dlaczego to świetny sposób na regenerację mięśni i dlaczego tauryna jest dobra nie tylko dla sportowców?

Tauryna – co to jest?

Tauryna jest aminokwasem, który bierze aktywny udział w wielu procesach fizjologicznych w ciele człowieka i pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Występuje głównie w sercu, mózgu, siatkówce oka oraz mięśniach, gdzie jest magazynowana. Stężenie tauryny stanowi przeważnie 1/1000 masy całego ciała, ale nasze faktyczne zapotrzebowanie na nią jest uzależnione od aktywności fizycznej, wieku oraz diety, jaką stosujemy.

Tauryna – występowanie

Taurynę często kojarzymy z niezdrowymi napojami energetycznymi, do których bywa dodawana. Warto jednak pamiętać, że występuje ona również w wielu naturalnych produktach – szczególnie tych z dużą ilością białka (np. w wątróbce, jajach, mleku, rybach, czy owocach morza). Znajdziemy ją również w roślinach strączkowych, takich jak ciecierzyca, soczewica oraz groch.

Jeśli nasza dieta nie jest tak bogata, zawsze można sięgnąć po kapsułki z tauryną, odżywki oraz preparaty multiwitaminowe, które sprawdzą się idealnie podczas treningu na siłowni, a przy okazji będą dla naszego organizmu zdecydowanie lepsze od napojów energetycznych.

Tauryna – jakie jest jej działanie i właściwości?

Tauryna chroni przede wszystkim przed katabolizmem, czyli rozpadem tkanki mięśniowej, dostarczając mięśniom związki azotu, potasu i magnezu oraz kreatynę, która jest podstawowym budulcem mięśniowym. To właśnie dzięki takiemu wspomaganiu mięśnie są doskonale zregenerowane i rozluźnione po intensywnym wysiłku.

Ale to nie wszystko, bo tauryna wzmacnia także skurcze mięśnia sercowego, reguluje ciśnienie krwi oraz produkcję serotoniny w organizmie. Znacząco poprawia koncentrację oraz funkcje poznawcze – bez nadmiernego pobudzenia.

Poza tym tauryna jest polecana osobom, które mają problem z nadwagą, oraz cukrzykom, ponieważ przyspiesza metabolizm, znakomicie wspiera utratę tkanki tłuszczowej i stymuluje trzustkę do wytwarzania insuliny. Dodatkowa suplementacja jest wskazana również w przypadku osób, które mają np. problemy z wypadaniem włosów.

Tauryna – możliwe skutki uboczne

Tauryna jest na ogół uznawana za bezpieczny środek. Jeśli suplementujemy ją w odpowiednich dawkach, ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych jest niewielkie. Przed rozpoczęciem suplementacji warto jednak skonsultować się z lekarzem, który zwróci uwagę na ewentualne przeciwskazania i określi dokładną dawkę, jaką powinniśmy przyjmować.

Nadmiar tauryny jest wprawdzie wydalany z moczem, jednak nie należy przekraczać zalecanych dawek. Zbyt dużo tauryny w organizmie może spowodować ból brzucha, wymioty, biegunkę oraz odwodnienie.

Tauryna – dawkowanie

Bardzo ważne, by dawkowanie suplementów było zawsze dopasowane do naszych potrzeb. Lekki wysiłek rekreacyjny kilka razy w tygodniu nie będzie wymagał zwiększonej ilości tauryny w organizmie. Wystarczy, że będziemy dobrze się odżywiali i zadbamy o odpowiednią regenerację, m.in. zachowując dwudniowy odstęp między treningami.

Jeśli jednak nasze treningi są częste i intensywne, warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Dzięki temu ułatwimy mięśniom regenerację i zmniejszymy prawdopodobieństwo kontuzji.

Wasze komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google.

Przeczytaj również

2020.01.31

Od zera do ironmana: Adrian Kostera bije kolejny rekord!

Adrian Kostera bije Rekord Guinnesa w najdłuższym triathlonie świata!

2020.01.31

Czy powinniśmy oddychać ustami? Prawidłowe oddychanie.

O tym, co zrobić, by budzić się wypoczętym każdego dnia.