Chat with us, powered by LiveChat

Kupując karnet do klubu fitness stajemy się członkami pewnej społeczności. Jak w każdej wspólnocie, również na siłowni obowiązują pewne zasady i obyczaje, które regulują relacje między klubowiczami. Funkcjonuje niepisany kodeks zachowań – klubowy savoir-vivre. Jak zatem uniknąć faux pas i sprawnie poruszać się w fit-rzeczywistości?

Zacznij od „cześć”!

Tylko tyle i aż tyle. Po kilku wizytach w klubie zauważysz, że wchodząc do szatni wszyscy się ze sobą witają. Niekoniecznie musi to oznaczać, że się znają. To typowy dla klubów fitness zwyczaj, który pomaga spajać społeczność, do której przecież należysz również Ty. Wchodząc do szatni nie zapomnij więc o swojskim „Cześć” – nawet jeśli nie kojarzysz żadnej osoby. Sam się przekonasz, że jest to bardzo dobrze odbierane.

Pamiętaj również, że w klubie wszyscy jesteśmy równi. Niech nie zdziwi Cię więc, że ktoś zwróci się do Ciebie na Ty. Sam również rozmawiaj z innymi w ten sposób. To nie brak szacunku, a sposób na skrócenie zbędnego dystansu.

Przywiąż wagę do ciężaru

Powiedzmy sobie szczerze, dobry trening wiąże się z bałaganem. Wiedzą o tym zwłaszcza wielbiciele cross-fitu, czy ćwiczący w gigant seriach. I nie ma w tym nic złego – jeśli w planie treningowym masz serię łączoną na kilku sprzętach, to nie musisz koniecznie odkładać hantli po każdym skończonym secie. Trening wyciśnij do maksimum – klub fitness ma służyć przecież jak najefektywniejszemu wykorzystaniu Twoich możliwości. Pamiętaj jednak, że inni mają podobny cel. Jeśli już nie potrzebujesz danego przyrządu, to go zwolnij i odłóż na miejsce. Posprzątaj po sobie, aby ktoś inny mógł bezpiecznie ćwiczyć. No właśnie, a co jeśli dana maszyna jest właśnie zajęta…

Podłącz się

Zdarza Ci się wpuszczać w korku samochodowym inny pojazd na tzw. „suwak”? Jak wiadomo, takie zachowania sprawia, że korki się rozładowują, a ruch jest płynniejszy. Nie inaczej jest w klubie fitness. Jeśli ktoś zechce dołączyć się do urządzenia, na którym ćwiczysz i nie będzie to psuło Twojego treningu – pozwól mu na to. Pożyczanie sobie sprzętu „na jedną serię” pozwala zbudować dobre relacje, poznać nowe osoby i sprawnie przeprowadzić trening. Nie odbieraj więc prośby o przesunięcie się z matą o metr jako ataku. Sam również możesz wystosować taką prośbę i nigdy nie będzie to źle odebrane.

Szatnia

Klapki i ręcznik – niby oczywiste, a jednak zdarza nam się o tym zapomnieć. Korzystając ze sprzętu używaj ręcznika, pozwoli to na zachowanie czystości urządzenia oraz wpłynie pozytywnie na jego żywotność. Jeśli zdarzy Ci się czegoś zapomnieć, zawsze możesz to nabyć w automacie. Po skończonym treningu wytrzyj sprzęt i możesz zmierzać do szatni, a tam… Zachowaj porządek. Nie zostawiaj pustych butelek, czy śmieci w szafkach. Idąc pod prysznic pamiętaj również o klapkach. Szybka zmiana ubrań, „cześć” na do widzenia i można w końcu się posilić.

Strefa relaksu

Posiłek potreningowy to często najbardziej wyczekiwany pokarm w ciągu dnia. Zamiast zjadać zimnego kurczaka na kolanie w szatni, warto udać się do strefy relaksu. Znajdziesz ją w większości klubów CityFit. Możesz tam podgrzać posiłek, naładować baterie swoje i swojego telefonu oraz się odprężyć. Pamiętaj, aby zostawić po sobie czystość.

Zwracać uwagę czy nie?

No właśnie. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zastanawiać, czy zwrócić uwagę komuś, kto zachowuje się nieodpowiednio w klubie. Myślisz sobie: „nie ja jestem od tego”. Pamiętaj jednak, że wszyscy tworzymy społeczność i wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby trening był przyjemnością. Zwróć uwagę na to, że forma, jaką się posłużysz jest bardzo ważna. Jeśli wolisz unikać takich konfrontacji, to zgłoś sprawę do Gym Assistanta. A co z uwagami dotyczącymi poprawności wykonywania ćwiczeń? Tutaj warto pamiętać, żeby nie przekroczyć granicy uprzejmości oraz nie być zbyt nadgorliwym.

Pamiętaj, że bycie klubowiczem to nie tylko obowiązki, a przede wszystkim przywileje. Czuj się swobodnie. Korzystaj z wszystkiego, co oferuje klub. Jeśli potrzebujesz porady, nie krępuj się i zapytaj naszego Gym Assistanta. Jeśli uważasz, że coś można by poprawić, podziel się z tym z Managerem klubu.

Piotr Gniewek

Piotr Gniewek

TRENER

Wasze komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google.

Przeczytaj również

Ćwiczenia na wzmocnienie i rozbudowę ramion – wyciskanie żołnierskie

2020.02.20

Wyciskanie żołnierskie - Ćwiczenia na wzmocnienie i rozbudowę ramion

To jedno z bardziej fundamentalnych i przydatnych ćwiczeń, które można wykonywać w klubie fitne...

2020.02.20

Jak nie dać się wirusowi w trakcie przygotowań do zawodów

Czy jesteście przesądni? Wierzycie w te wszystkie szczęśliwe liczby, symbolikę gwiazd, czarnego...