Chat with us, powered by LiveChat

Redukcja tkanki tłuszczowej niewiele ma wspólnego z powszechnie znanym terminem jakim jest „odchudzanie”. Odchudzanie utożsamiane jest z procesem mającym na celu zmniejszenie wagi i stosowane jest z reguły przez osoby otyłe, które do tej pory nie przestrzegały zasad zdrowego odżywiania i muszą kompleksowo przeorganizować swój dotychczasowy tryb życia. Redukcję natomiast rozumie się za proces stosowany wśród osób świadomych, które świadome są zdrowych zasad odżywiania, a ich celem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej (w tak dużym stopniu w jakim jest to oczywiście możliwe). W przypadku redukcji zmiany w wadze nigdy nie będą tak duże jak w przypadku odchudzania.

Pojęcia te jednak są dość podobne, a potoczne nazywanie odchudzaniem każdej decyzji mającej na celu zmniejszenie naszej wagi/redukcję tłuszczu, powoduje, że oba te terminy często stosowane są zamiennie.

Przedstawię Wam 5 w mojej opinii najczęstszych błędów, których należy się wystrzegać:

1. Nie jedz za mało

Redukcja nie oznacza tego, że musisz się głodzić. Nie ma sensu w momencie przejścia na redukcje tkanki tłuszczowej drastycznie ucinać sobie kalorii. Doprowadzi to do zwolnienia metabolizmu, nadmiernego stresu i przemęczenia. Kalorie najlepiej ucinać stopniowo, w momencie kiedy „stoimy w miejscu” – czyli nie widzimy poprawy ani w lusterku, ani na wadze, ani w centymetrach.

2. Nie jedz za dużo

Kontroluj swoje dzienne posiłki. Nie jedz „na oko”. Pamiętaj, że nawet w małej objętości mogą skrywać się duże kalorie – najlepszym przykładem są tutaj orzechy. Sto gram orzechów dostarcza do naszego organizmu około 500kcal! Nie podjadaj – staraj się zawsze planować dodatkowy posiłek (czy też po prostu cheat meal). Niech dodatkowe kalorię będą zaplanowanym zabiegiem, mającym na celu przyspieszyć metabolizm i poprawić humor – zamiast byciem szybką metodą na duży głód.

3. Nie trenuj za ciężko

Redukcja nie oznacza, że musisz codziennie umierać na siłowni i kręcić niebotyczne ilości cardio. Staraj się wciąż progresować, ale nie wykonuj powtórzeń na siłę – słuchaj się swojego organizmu. Czasem lepiej odpuścić jedno powtórzenie, niż nabawić się kontuzji.

4. Nie lekceważ regeneracji

Nie zapominaj o tym, jak ważne w procesie redukcji tkanki tłuszczowej (jak też w procesie budowy masy mięśniowej) ważny jest sen i regeneracja. To właśnie podczas snu nasz organizm odbudowuje zniszczenia powstałe podczas treningu. Zbyt mała ilość snu połączona ze zwiększonym uczuciem głodu prowadzić będzie do złego samopoczucia i osłabienia organizmu.

5. Nie wymagaj od siebie rzeczy niemożliwych

Stawiaj sobie realne cele. Nie patrz na innych, na czas w jakim osiągają swoje cele. Niech będą dla Ciebie motywacją do działania, ale nie wyznacznikiem sukcesu. Każdy organizm jest inny, każdy z nas inaczej reaguje na różne czynniki. Czasami redukcja u jednej osoby może trwać trzy miesiące, u innej pól roku a u innej jeszcze dłużej.

Stosując się do podanych wyżej zaleceń proces adaptacji do redukcji powinien nie stanowić już dla nas takiego wyzwania. Istnieje wiele sposobów na udaną redukcję, nie ma najlepszego. Najlepszy jest taki, który działa. Postaraj się więc odnaleźć swój własny i być najlepszą wersją – siebie.

Wasze komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google.

Przeczytaj również

2019.08.21

Od zera do ironmana: Adrian Kostera bije kolejny rekord!

Adrian Kostera bije Rekord Guinnesa w najdłuższym triathlonie świata!

2019.08.21

Czy powinniśmy oddychać ustami? Prawidłowe oddychanie.

O tym, co zrobić, by budzić się wypoczętym każdego dnia.