Z pewnością każdy z Was widział kolorowe plastry naklejone na ciałach zawodowych sportowców. Co to tak właściwie jest, jak działa i jakie daje efekty? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.  

Metoda Kinesiology Taping  została opracowana przez doktora Kenzo Kase w latach ’70 XX w., jednak została ona spopularyzowana dopiero na początku XXI w.

Celem tejpowania jest stymulacja osłabionych mięśni oraz normalizacja ich napięcia, zmniejszanie nadwrażliwości sensorycznej skóry, oddziaływanie odciążające oraz korygujące na system skórno-powięziowy, a także poprawa mikrokrążenia. [1]

Aplikacje Kinesiology Taping zmniejszają również stany zapalne oraz obrzęki powstałe w wyniku urazu. Dzieje się tak, ponieważ po zaaplikowaniu plastra pomiędzy skórą, a powięzią powstaje przestrzeń, która pozwala na szybszy przepływ płynów ustrojowych, w tym limfy. Ponadto pozostałe po plastrowaniu pofałdowanie skóry (zwiększające przestrzeń pomiędzy powięzią a skórą) pozwala na polepszenie pracy  układu nerwowego. [1] Tejpowania zwiększają także ruchomość oraz korygują pozycje stawu (bądź postawy, jeżeli użyjemy go w korekcji wad postawy), ale przede wszystkim zmniejszają odczuwanie bólu.

Stosowane w metodzie Kinesiology Taping plastry są wysokiej klasy produktami medycznymi. Cechują się wodoodpornością, przepuszczają jednak powietrze, przez co pozwalają na niezakłóconą wymianę cieplną organizmu. Oprócz standardowej wersji, dostępne są także plastry dla osób z nadwrażliwością skórną, z alergiami bądź cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Plastry nie zawierają żadnego środka przeciwbólowego, ich działanie opiera się tylko i wyłącznie na fizycznym oddziaływaniu na ciało człowieka, na dodatek kolory plastrów nie mają żadnego znaczenia, są tylko i wyłącznie kwestią gustu fizjoterapeuty oklejającego miejsce po urazie. Co ciekawe ciężar i grubość taśmy jest niemal identyczna z grubością skóry, dlatego jest ona nieodczuwana przez pacjenta. [2]

Przed aplikacją plastra w części ciała obciętej bólem/schorzeniem konieczna jest precyzyjna ocena funkcjonalna dysbalansu mięśniowo-powięziowego oraz ocena systemu mięśniowo-powięziowego przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Dlatego jeżeli jesteście zainteresowani przetestowaniem na sobie Kinesiology Tapingu, powinniście udać się do specjalisty, który oklei Was zgodnie z odpowiednimi technikami aplikowania plastrów (kierunek oraz wzór aplikacji itd.) oraz w oparciu o fachową wiedzę z zakresu leczenia urazów.

Bezsprzecznie metoda ta ma działanie przeciwbólowe, jest skuteczna w likwidowaniu obrzęków i przyspieszaniu leczenia urazów, ale jej głównym atutem jest to, że można stosować ją bez ograniczeń, nie obciążając naszego organizmu.

 

Bibliografia:

  1. Neurologia 2/5 Hałas I., Fuchs M., Kinesiology Taping – plastrowanie dynamiczne  w neurologii , s. 1-22.
  2. Jaracz E., Metoda Kinesiotaping i jej zastosowanie w wybranych przypadkach ortopedycznych, AWF Warszawa 2005